Papakura Sports Awards 2017

PAPAKURA BUSINESS ASSOCIATION SPONSORS JUNIOR SPORTSWOMAN CATEGORY AT PAPAKURA SPORT AWARDS


DSC_6254.png

Papakura Business Association 2017 Junior Sportswoman of the Year Award - Sky Notter Mounted Games.


DSC_6252.png

Junior Sportswoman of the Year, Sky Notter and Papakura Town Centre Manager, Tracy Shackleton.

 

DSC_6251.png

Junior Sportswoman of the Year Finalists with Tracy Shackleton.


We were proud to be the sponsors of the Junior Sportswoman category at the recent Papakura Sports Awards held on the 29th of October at the Karaka Pavillion.

Finalists in this category were:-

 

Lisa Putt - Papakura Athletics

Meripa Seumanutafa - Papakura City Football Club

Alexa Kennedy - RoseHill College

Sky Notter - Auckland Mounted Games

Scarlet Billingham - Counties Manukau Rowing Club


Our congratulations to all finalists.

The winner of this group was Sky Notter.  Sky competes in Mounted Games, a sport not widely known throughout NZ.  In 2016 she competed in the World Pairs Championship Denmark, and the World Individual Championship in Wales.  The New Zealand Mounted Games hold three National titles each year. Individuals, Pairs, and Teams.  Sky won all three titles in the Open Class.  Other National Achievements include the Under 17's Class, the NZ Under 17 Pairs Reserve Champion, and NZ Under 17 Team Reserve Champion at Horse of Year in March 2017.  Sky was selected in March for the upcoming Under 17 World Team Championship being held in Auckland this November.  


WINNERS OF EACH CATERGORY


Rising Star Female of the Year - Scarlet Billingham

Rising Star Male of the Year - Dylan Watters

Masters of the Year - Eddie Sutherland

Official of the Year - Rachel McAleer

Service to Sport - Rex Allen, Julian Castle, Christine Clelland, Bernadette Loomans, Leigh Mac McCallion, Walter Morunga, Geoff Simmons, Robert Ward

Junior Sportswoman of the Year - Sky Notter

Junior Sportsman of the Year - Kamal Patwalia

Junior Team of the Year - Counties Manukau Under 15 Basketball Team

Club of the Year - Paul M Taekwon-do

Coach of the Year - Richard Kee, Athletics

Team of the Year - Papakura City Football Womens Conference Team

Sportswoman of the Year - Melissa Bray

Sportsman of the Year - James Kuegler

Supreme Award - Sky Notter